Asociatia Tinerilor din Ialomita
Bine ai venit pe forumul Asociatiei Tinerilor din Ialomita !

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Logo

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru, va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Asociatia Tinerilor din Ialomita
Bine ai venit pe forumul Asociatiei Tinerilor din Ialomita !

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Logo

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru, va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre !
Asociatia Tinerilor din Ialomita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

2 participanți

In jos

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Empty “Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

Mesaj Scris de dede Lun Noi 22, 2010 10:45 pm

Realizat la Studioul „Moldova-Film” în regia lui Ion Chistruga şi Alina Ciutac, documentarul prezintă viaţa românilor basarabeni care, de la 1940 încoace, au trecut prin deportări, foame, lagăre de concentrare, colectivizare.



Potrivit regizorului Ion Chistruga, „Golgota Basarabiei -Dosarele comunismului” este primul film din acest ciclu, după care vor urma altele. Scenariul este realizat de Ion Chistruga şi scriitorul Victor Vasilache. „Am visat demult să facem acest film împreună cu Victor Vasilache care mi-a fost coleg de clasă. Abia acum, când s-au deschis arhivele, ne-am văzut şi noi visul împlinit!”, a mai declarat el.



Pelicula se bazează pe datele din dosarele secrete ale KGB-ului şi pe argumentele martorilor oculari şi aduce informaţii suplimentare la cele deja cunoscute despre consecinţele „Dictatului de la Viena” din 1940, de data aceasta prin imagini autentice, filmate la Chişinău şi în sate.



Filmul documentar “Golgota Basarabiei -Dosarele comunismului”, care prezintă drama neamului românesc de peste Prut în timpul regimului totalitar stalinist a rulat în premieră la Chişinău pe 16 noiembrie 2010 .



În România, pelicula „Golgota Basarabiei-Dosarele comunismului” va putea fi vizionată în premieră marţi 23 noiembrie 2010 ora 19:00 la Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti (calea Plevnei 61) în prezenţa realizatorilor de la Studioul „Moldova Film”.



Intrarea este liberă.

dede
dede
Playhouse Mod
Playhouse Mod

Mesaje : 109
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 32

Sus In jos

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Empty Re: “Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

Mesaj Scris de catalinfrincu Mier Noi 24, 2010 3:37 am

Multumesc pentru informatie, am fost la film impreuna cu sora mea si cativa colegi. Un film tulburator si cutremurator in acelasi timp dar mai ales o lectie adevarata de istorie si nationalism!
catalinfrincu
catalinfrincu
Membru
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 29/09/2010
Varsta : 34
Localizare : Slobozia/Bucuresti

http://www.catalinsizen.wordpress.com

Sus In jos

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Empty Re: “Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

Mesaj Scris de dede Mier Noi 24, 2010 1:34 pm

n-ai pentru ce Imbratisare mi-ar fi placut si mie sa merg, dar am avut cursuri pana la 8 Sad ma bucur ca v-a placut Very Happy
dede
dede
Playhouse Mod
Playhouse Mod

Mesaje : 109
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 32

Sus In jos

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Empty Re: “Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

Mesaj Scris de dede Mier Noi 24, 2010 3:07 pm

Basarabia pe cruce!

Se urcă Basarabia pe cruce
Şi cuie pentru ea se pregătesc
Şi primăvara jertfe noi aduce
Şi plînge iarăşi neamul românesc.

Noi n-avem nici un drept la fericire,
Mereu în casă moare cineva
Şi n-are ţara dreptul să respire
Şi nici pe-acela, simplu, de-a visa.

De-acolo unde s-a sfîrşit pămîntul,
Vin triburi, să ne ia pămînt şi fraţi
Şi-n faţa lor abia rostim cuvîntul
Şi, prin tăcere, suntem vinovaţi.

Ce cale poate ţara să apuce?
În tragica, neconvertita zi,
Se urcă Basarabia pe cruce
Şi nu ştim învierea cînd va fi.
Adrian Paunescu
dede
dede
Playhouse Mod
Playhouse Mod

Mesaje : 109
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 32

Sus In jos

“Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România Empty Re: “Golgota Basarabiei – Dosarele comunismului” proiecţie in premieră în România

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum